Akcesoria do oprawy dokumentów – rodzaje

Mimo tego, że coraz większą liczbę dokumentów sporządzamy jedynie w wersji elektronicznej, wciąż jest wiele sytuacji, kiedy musimy posłużyć się wydrukami. Luźne kartki są niewygodne, poza tym łatwo pomylić ich kolejność lub część po prostu zgubić. Niewielką ilość stron można zszyć przy pomocy metalowych zszywek, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest estetyczne, bo przy częstym używaniu kartki mogą się mocno pognieść. W przypadku, gdy musimy przygotować materiały zawierające większą ilość stron, w dodatku zależy nam, by wyglądały one ładnie i profesjonalnie najlepiej jest skorzystać z akcesoriów do oprawy dokumentów. Specjalne urządzenia i materiały pozwolą nam na trwałe połączenie stron, dobranie dobrze wyglądających okładek oraz szybkie wykonanie zadania. Co jest potrzebne do oprawienia dokumentów?

Jak najłatwiej oprawić dokument?

Najczęściej dokumenty są oprawiane przy pomocy bindownic. Są to urządzenia, które umożliwiają oprawienie dokumentów przy pomocy plastikowego grzbietu, który przytrzymuje poszczególne strony i pozwala na wygodne kartkowanie i przeglądanie dokumentu. Bindownica dziurkuje przygotowane przez nas arkusze wzdłuż jednego z boków, po czym przez otwory przewleka zaokrąglony grzbiet, którego paski są umieszczane w wyciętych otworach, po czym ponownie zawinięte. Dzięki takiej konstrukcji strony nie wypadają z grzbietu i można je wygodnie przekładać.

Bindowany dokument może być wyposażony w estetyczne plastikowe okładki różnego typu – kartonowe lub plastikowe, również w odmianie przezroczystej. Różne typu okładek są dostępne w szerokiej palecie barw, pozwalającej na łatwy wybór koloru pasującego do szaty graficznej oprawianego dokumentu.

Bindownice umożliwiają oprawę dokumentów w różnym formacie i o różnej ilości stron. Dostępne są grzbiety o różnej długości i szerokości.

 

Jednym ze sposobów oprawy dokumentów jest także laminowanie. Polega na zatopieniu arkusza papieru pomiędzy dwoma kawałkami plastikowej przezroczystej folii. Jest ono wykorzystywane raczej przy pojedynczych kartkach, jednak dość często zalaminowane arkusze są później bindowane.

Innymi sposobami biurowej oprawy dokumentów są specjalne maszyny do składania arkuszy na pół i zszywania ich zszywkami. Do niektórych kopiarek i drukarek można dokupić specjalne przystawki realizujące tą funkcję.

Dokumenty mogą być również oprawiane z wykorzystaniem specjalnych plastikowych grzbietów do wsuwania kartek. Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się przy mniejszych ilościach stron.