Do czego używana jest Folia stretch?

Istnieje bardzo wiele różnych materiałów, które mogą się przydać w każdej firmie i biurze. Taką grupę stanowią rozmaite produkty przeznaczone do pakowania i przygotowywania przesyłek. Jednym z produktów tego rodzaju jest bardzo popularna i powszechnie wykorzystywana folia stretch. Znajduje ona również zastosowanie w wielu nietypowych sytuacjach. Sprawdźmy, w jaki sposób jest produkowana i gdzie można jej użyć.

 

Produkcja folii stretch

Folia stretch jest wytwarzana z dość szeroko stosowanego w produkcji różnego typu materiałów do pakowania tzw. liniowego polietylenu niskiej gęstości, czyli LLDPE (linear low density polyethylene). Poza wytwarzaniem folii stretch używa się go również jako surowca do pozyskiwania folii termokurczliwej, opakowań dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego, a także m.in. izolacji przewodów elektrycznych lub rur do ogrzewania podłogowego.

Folia stretch może być wytwarzana w technologii rozdmuchu (blow) lub formowania rotacyjnego (cast). Większość folii jest produkowanych metodą cast, zwaną także metodą wylewu szczelinowego. Przy tej technologii upłynniony granulat jest dostarczany między zespół obracających się walców. Produkowana folia jest przez nie formowana tak, by osiągnęła założoną grubość, po czym studzona i nawijana na rolki.

 

Zastosowania folii stretch

Folia stretch jest przede wszystkim wykorzystywana do pakowania. Dzięki jej właściwościom, tj. rozciągliwości, folia rozwijana z rolki jest delikatnie naprężana. Po dociśnięciu do powierzchni ponownie zmienia swój kształt, naciągając się i ściśle przylegając do pakowanego przedmiotu. Dzięki swoim cechom folia stretch zabezpiecza owinięty przedmiot przed wpływem warunków zewnętrznych – kurzu, pyłu i wilgoci. Folię wykorzystuje się zarówno do pakowania ręcznego, jak i do maszynowego zawijania całych palet lub pudeł. Chętnie korzystają z niej firmy zajmujące się logistyką oraz sklepy internetowe. Może przydać się także przy pakowaniu mniejszych przesyłek.

Folia stretch sprawdza się bardzo dobrze również w zastosowaniach związanych z przeprowadzkami. Dzięki niej można dodatkowo zabezpieczyć przewożone przedmioty. Można z jej pomocą zabezpieczać także ostre i niebezpieczne krawędzie transportowanych ładunków.

Folia stretch może się przydać również przy prowadzeniu prac remontowych i budowlanych. Dzięki niej można łatwo ochronić różne sprzęty przed osadzaniem się na ich powierzchni pyłu lub przed zachlapaniem farbą.