Jak prawidłowo dbać o drukarkę?

Sprzęt biurowy, podobnie jak wszystkie urządzenia, ma zwykle określony czas eksploatacji, po którym trzeba się liczyć z możliwością awarii czy gorszego funkcjonowania urządzenia. Jednak stosowanie odpowiednich zabiegów może wydatnie przedłużyć okres bezawaryjnej pracy sprzętu. W przypadku drukarek jest kilka obszarów, o które należy szczególnie zadbać. Sprawdźmy, co może przydłużyć czas pracy drukarki biurowej.

Jakość materiałów eksploatacyjnych

W przypadku wszystkich typów urządzeń kluczowym czynnikiem jest dbanie o właściwą jakość materiałów eksploatacyjnych. W przypadku drukarek wykorzystujących technologię druku atramentowego będzie to tusz o odpowiednich parametrach, który nie zatyka głowic, nie brudzi wnętrza urządzenia i w pełni pasuje do gniazd, w których powinien być zamontowany. Podobne wymogi obowiązują w przypadku tonerów do drukarek laserowych. Tu również liczy się jakość. Dobre kasety z tonerem nie tylko dadzą czyste i czytelne wydruki, ale także właściwie eksploatowane nie zanieczyszczą wnętrza ani nie uszkodzą mechanizmu transportu papieru.

Ostrożność przy zacięciach papieru

Dość często zdarza się, że podczas drukowania papier zacina się we wnętrzu drukarki. Wiele osób stara się wydobyć zakleszczone strony, szarpiąc je i ciągnąc. To błąd, ponieważ oderwane fragmenty papieru mogą zablokować mechanizmy drukarki. Jeszcze groźniejsze może być uszkodzenie zębatek obracających wałki i rolki transportujące papier. Wyłamanie trybów skutkuje koniecznością dość drogiej naprawy i unieruchomieniem sprzętu na pewien czas.

Stabilne zasilanie

Zagrożeniem dla sprzętu biurowego są nagłe skoki napięcia. Jeśli instalacja elektryczna w naszym biurze nie ma odpowiednich zabezpieczeń sprzęt może ulec uszkodzeniu. Warto w takim wypadku zastosować dodatkowe bezpieczniki i specjalne filtry. W porównaniu z cenami wysokowydajnych drukarek biurowych będzie to niewielki wydatek.

Używanie papieru o właściwej gramaturze

Większość drukarek jest przystosowana do papieru o gramaturze 80 g. Stosowanie papieru innego rodzaju niż zalecany przez producenta może powodować częste zacięcia, a nawet uszkodzenie mechanizmu odpowiedzialnego za podawanie i transport poszczególnych arkuszy.