Jak wybrać dobrą niszczarkę?

Niszczarka to urządzenie niezbędne w każdym biurze, a często bardzo przydatne również w zastosowaniach domowych. Coraz większa waga, jaką przykładamy do ochrony danych osobowych oraz konieczność zabezpieczania tajemnic handlowych czy treści wydrukowanej korespondencji sprawiają, że uniemożliwienie odczytania informacji zawartych w wyrzucanych dokumentach staje się bardzo ważne. Wybór dobrej niszczarki staje się kluczowy. Dostępne na rynku urządzenia dość mocno różnią się od siebie, oferują także różne funkcje. Jak wybrać model, który będzie najlepiej pasował do naszych potrzeb?

Najważniejsze parametry niszczarek

Jeśli najbardziej zależy nam na tym, by z wyrzucanych przez nas papierowych dokumentów nie można było odczytać żadnych informacji, wówczas najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić temu, na jakiej wielkości fragmenty tnie papier konkretny model sprzętu. Niszczarki mogą ciąć papier na długie paski o różnej szerokości albo na niewielkie prostokąciki. W zależności od ich rozmiarów określa się tzw. stopień tajności. Najbardziej zaawansowane mechanizmy potrafią pociąć papier na skrawki o szerokości mniejszej niż 1 milimetr. W większości przypadków taka wielkość będzie jednak przesadą i niepotrzebnie podniesie cenę urządzenia i jego czas pracy. W większości zastosowań ścinki o szerokości około 5 mm będą wystarczającym zabezpieczeniem poufności niszczonych dokumentów.

 

Ważnym parametrem niszczarek jest ilość kartek, które mogą być niszczone jednorazowo. Ma to znaczenie w sytuacji, kiedy jesteśmy zmuszeni do zniszczenia dużej ilości dokumentów w krótkim czasie. Liczy się tu również szybkość, z jaką urządzenie może pracować. W przypadku, gdy sprzęt będzie wykorzystywany sporadycznie ważniejszy może się okazać poziom emitowanego hałasu.

Warto upewnić się, że niszczarka poradzi sobie z cięciem kart kredytowych oraz zszywek. Ta druga cecha jest o tyle ważna, że eliminuje konieczność uciążliwego rozszywania dokumentów przeznaczonych do pocięcia.

W niszczarkach biurowych dość istotna jest wielkość kosza na powstające ścinki. Odpowiednia pojemność oznacza rzadsze opróżnianie pojemnika. Wielkość kosza jest szczególnie istotna w przypadku niszczarek tnących dokumenty na paski, ponieważ tego rodzaju ścinki zajmują dość dużą objętość.

Bardzo przydatnymi funkcjami niszczarek jest możliwość odwrócenia kierunku przebiegu papieru. Przydaje się to bardzo w przypadkach zacięć. Nieodzowne są również specjalne blokady wyłączające mechanizm po otwarciu urządzenia oraz czujniki uniemożliwiające przypadkowe włożenie ręki do szczeliny mechanizmu cięcia urządzenia.