Jak wybrać odpowiedni projektor?

Projektory multimedialne to sprzęt, który jest nieodzowny podczas różnego rodzaju prezentacji i szkoleń. Dzięki niemu można wzbogacić swoje wystąpienie, pokazując przygotowane przez siebie materiały – slajdy, filmy czy treści umieszczone w internecie. Żebyśmy jednak mogli komfortowo korzystać z projektora multimedialnego, musimy go odpowiednio dobrać do swoich potrzeb. Zobaczmy, na jakie cechy warto zwrócić uwagę.


Jasność lampy

Prezentacje są zwykle prowadzone w dość jasnych salach. Często nie ma możliwości ich zaciemnienia, poza tym w takich warunkach słuchacze często nie czują się komfortowo.  Żeby móc bez przeszkód korzystać z projektora, musimy więc zadbać o to, by zamontowana w urządzeniu lampa dawała ilość światła wystarczającą do naszych potrzeb. Jeśli planujemy wystąpienia w pełnym świetle, szukajmy sprzętu o jasności powyżej 3000 lumenów.

 

Rozdzielczość

Rozdzielczość projektora ma duże znaczenie dla jakości pokazywanego obrazu. Warto pamiętać o tym, że im większy obraz pokazujemy, tym większa powinna być rozdzielczość naszego urządzenia. Jeśli będziemy używać sprzętu w mniejszych pomieszczeniach i będzie on ustawiony stosunkowo blisko ekranu, możemy wybrać projektor o niższej rozdzielczości, np. 1280 x 800 pixeli. Jeśli jednak będziemy pokazywać obraz na ekranie o dużej przekątnej wówczas warto zainteresować się projektorami FullHD lub nawet 4K.

 

Czas pracy lampy

Każda lampa używana w projektorze ma określoną wytrzymałość. Tzn. może wydajnie pracować przez podaną przez producenta szacunkową ilość godzin. Im częściej będziemy korzystać ze sprzętu i im dłużej będzie on uruchomiony, tym wyższy powinien być przewidywany czas pracy lampy.

 

Dodatkowe elementy

Projektor powinien współpracować z naszym komputerem. Wybierając odpowiedni model, upewnijmy się, że ma on odpowiednie złącza video. W nowoczesnych notebookach zwykle instaluje się wyjścia HDMI, jednak starsze modele mogą posiadać wyjście DVI lub nawet D-SUB.

Jeśli zależy nam na podłączeniu zewnętrznego nagłośnienia, co może być niezbędne w większych salach, powinniśmy sprawdzić, czy projektor ma odpowiednie wyjście. Zwykle będzie to gniazdo minijack.