Kiedy należy oddać drukarkę do serwisu?

Sprzęt biurowy jest bardzo pomocny w wykonywaniu codziennej pracy, ułatwiając przygotowywanie różnych dokumentów, raportów i wyliczeń. Dzięki niemu możemy drukować różne materiały, skanować potrzebne teksty lub dane, a także kopiować czy niszczyć te, które nie są już niepotrzebne, a zawierają wrażliwe dane lub stanowią tajemnicę firmy. Sprawne funkcjonowanie biura zależy od tego, czy wszystkie urządzenia działają właściwie i pracują bez przeszkód. Zdarza się jednak, że któreś z nich zaczyna szwankować. Warto wychwycić pierwsze objawy nieprawidłowego działania i skorzystać z serwisu drukarek, kopiarek lub innego sprzętu. Zwykle w ten sposób wyeliminujemy niebezpieczeństwo poważnej awarii i uzyskamy możliwość ponownej eksploatacji o wiele szybciej niż wówczas, gdybyśmy czekali na pojawienie się poważniejszych objawów. Sprawdźmy, co powinno nas zaniepokoić i kiedy należy wezwać profesjonalny serwis sprzętu biurowego.

 

Awarie drukarek

Jednymi z najczęściej zdarzających się usterek są awarie drukarek związane z uszkodzeniem mechanizmów transportu papieru. Niestety w przypadku zacięcia się papieru w drukarce wielu użytkowników stara się go za wszelką cenę wydobyć, nie zawsze zdając sobie sprawę, że może to uszkodzić system rolek, które go prowadzą lub zniszczyć zębatki. Elementy tego rodzaju montowane w drukarkach są zwykle wykonywane z tworzywa sztucznego. Jest ono znakomicie przystosowane do swej funkcji, ma wysoką odporność na ścieranie czy podwyższoną temperaturę, z którą wiąże się np. praca drukarek laserowych. Zwykle nie jest jednak w stanie znieść uszkodzenia mechanicznego. Przy wyszarpywaniu papieru na uszkodzenia narażone są też osie rolek, które prowadzą papier czy różnego rodzaju czujniki mechaniczne montowane w drukarkach. O uszkodzeniu mechanizmu transportu papieru mogą informować nas symptomy związane z głośną pracą urządzenia, zaginaniem stron, wyszarpywaniem ich brzegów czy gnieceniem papieru.

Drugim częstym obszarem występowania uszkodzeń jest zespół drukujący – kaseta z tonerem lub pojemniki z tuszem i głowice drukujące. W tym przypadku chodzi zwykle o zabrudzenie wnętrza urządzenia. Jeśli w porę nie zadbamy o wyczyszczenie drukarki, zanieczyszczeniu może ulec więcej elementów wewnętrznych i nasze wydruki przestaną wyglądać estetycznie, a z czasem przestaną nadawać się do użytku.

Kolejnymi podzespołami, które stosunkowo często się psują, są te związane z zasilaniem i funkcjonowaniem podzespołów elektronicznych. W przypadku kłopotów z zasilaczem najczęściej nie będziemy mogli włączyć sprzętu. Uszkodzenia elektroniki mogą objawiać się np. tym, że włączona drukarka nie reaguje na nasze polecenia.

Niezależnie od rodzaju objawów i niepokojących symptomów warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanego serwisanta.